Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Święto Runa Leśnego 2018

Utworzono dnia 02.08.2018

            „Święto Runa Leśnego” to wydarzenie, które na stałe wpisało się w cykl imprez organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Rytwianach, stając się tym samym jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych. Festyn letni w Strzegomiu cieszy się niesłabnącym powodzeniem już od wielu lat, podobnie było i w tym roku. Tegoroczne obchody „Święta Runa Leśnego” odbyły się w ostatni weekend lipca.
            W sobotni wieczór, pierwszego dnia imprezy, tłumy rozbawionej młodzieży bawił zespół „Skalars”. Odbyła się również dyskoteka pod gwiazdami. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Adam Jarubas, Starosta Powiatowy w Staszowie pan Michał Skotnicki oraz Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz. Natomiast patronat medialny sprawowali:  Tygodnik Nadwiślański, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio Leliwa oraz Radio eM.
            Niedzielne świętowanie zaczęło się o godzinie 15.00 muzyką na dobry początek. O godzinie 17.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy przez prowadzącą Grażynę Szlęzak – Wójcik oraz Wójta Gminy Rytwiany pana Grzegorza Forkasiewicza, który uroczyście powitał wszystkich zgromadzonych gości.

czytaj dalej na temat: Święto Runa Leśnego 2018

Noc Świętojańska w GCK

Utworzono dnia 29.06.2018

Noc z  23 na 24 czerwca, ze względu na letnie  przesilenie, uznawana była jako fakt niecodzienny – wierzono, iż jest to noc dziwów, niewyjaśnionych zjawisk, tajemnic, złych i magicznych mocy. Ta letnia noc nazywana jest Nocą Świętojańską bądź Sobótką i najprawdopodobniej jest pozostałością zwyczajów związanych z  kultem słońca i wody, znanych wcześniej jako Noc Kupały. Tegoroczne święto przesilenia letniego organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Rytwianach odbyło się 23 czerwca. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe impreza została przeniesiona do budynku GCK.  Już po raz kolejny obchody świętojańskie połączone były z uroczystym zakończeniem roku kulturalnego 2017/2018. W słowie skierowanym do publiczności podziękowaliśmy wszystkim, którzy w minionym roku zaangażowali się w rozwój życia kulturalnego w naszej gminie...

czytaj dalej na temat: Noc Świętojańska w GCK

Spotkanie organizacyjne w ramach wniosku" Dni Dziedzictwa Kultury"

Utworzono dnia 29.06.2018

                Miło nam poinformować, że 20 czerwca w siedzibie LGD Dorzecze Wisły w Połańcu Zarząd Stowarzyszenia " Inkubator Kultury" podpisał umowę na realizację wniosku pt. " Dni Dziedzictwa Kultury"”, dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020.
                W związku z tym przedstawiciele stowarzyszenia „Inkubator Kultury” oraz pracownicy GCK w Rytwianach zaprosili w poniedziałek 25 czerwca lokalne Stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie oraz Lokalne Zespoły Śpiewacze na drugie spotkanie organizacyjne. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, który opowiedział zebranym o udzielonym przez Urząd Gminy wsparciu finansowym jakie otrzymało Stowarzyszenie
" Inkubator Kultury". W dalszej części spotkania szczegółowo omówione zostały zadania jakie czekają wszystkie organizacje. Zaplanowaliśmy też już pierwsze wydarzenia. Pełni zapału i pozytywnej energii ruszamy do działania.

czytaj dalej na temat: Spotkanie organizacyjne w ramach wniosku" Dni Dziedzictwa Kultury"

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 54

W poprzednim tygodniu: 177

W tym miesiącu: 373

W poprzednim miesiącu: 1109

Wszystkich: 49344