Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dla Niepodległej – piknik patriotyczny w Rytwianach

Utworzono dnia 06.11.2018
Czcionka:

            Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok z tej okazji trwają inicjatywy kulturalne, historyczne i społeczne. Również w  Gminnym Centrum Kultury w Rytwianach 4 listopada odbył się piknik patriotyczny upamiętniający to jakże ważne wydarzenie. Wspólne świętowanie rozpoczęło się już od  godz. 13.00 animacjami dla dzieci oraz tworzeniem muralu niepodległościowego. Kolejnymi atrakcjami dla mieszkańców były pokazy przygotowane przez  Komendę Powiatową Policji w Staszowie oraz Komendę Powiatowej Straży Pożarnej w Staszowie. Natomiast Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore” przygotowało pokaz pn. „Ballady o stroju i mundurach” na przestrzeni dziejów względem Niepodległej.

             Oficjalne  otwarcie uroczystości  rozpoczęło się o godz. 15.30 tańcem wykonanym przez dzieci z sekcji tanecznej z GCK Rytwiany. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz,  Przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Gwizdowski, radni, dyrektorzy szkół oraz sołtysi. Następnie na scenie odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy Rytwiany oraz zespołów śpiewaczych takich jak. „Sichowianie”, „Rudzianki”, „Święcicanki” oraz „Dęciaki”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bogaty repertuar pieśni patriotycznych. Można było usłyszeć utwory takie jak: „Biały krzyż” „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż” oraz wiele, wiele innych. Głównym punktem uroczystości był koncert Artura Gotza w repertuarze Kabaretu Starszych Panów. Artysta wykonał znane i lubiane szlagiery :  Adijo pomidory, Jeżeli kochać, Już kąpiesz się nie dla mnie, Ballada z trupem, Kapturek 62, Dziewica Anastazja, Rodzina, Upiorny twist, W czasie deszczu dzieci się nudzą, Piosenka jest dobra na wszystko. Ten niezwykły koncert dostarczył wielu wrażeń i wzruszeń zarówno tym, którzy mają w pamięci występy Kabaretu Starszych Panów, jak i młodszemu pokoleniu. Święto Niepodległości powinno być dla wszystkich Polaków dniem radosnym, dlatego koncert miał właśnie taki charakter.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowania składamy: dzieciom i młodzieży wraz z opiekunami ze szkół z terenu gminy Rytwiany, zespołom śpiewaczym, Komendzie Powiatowej Policji oraz Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Staszowie, Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”, Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, panu Pawłowi Grysowi - Kredens Bistro oraz pani Anecie Dorosińskiej.

Kamila Jaguś

Dla Niepodległej - piknik patriotyczny w Rytwianach

Utworzono dnia 06.11.2018, 13:03

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 18

W poprzednim tygodniu: 139

W tym miesiącu: 982

W poprzednim miesiącu: 715

Wszystkich: 54395