Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Forum Lokalne Programu Równać Szanse Otwarcie dla Młodych

Utworzono dnia 10.10.2018
Czcionka:

W poniedziałek  08 października w budynku Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach odbyło się Lokalne Forum  Programu Równać Szanse 2017 pn. "Otwarcie dla młodych". W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele szkół, instytucji kultury, samorządu, OSP, stowarzyszeń  oraz KGW działających na terenie gminy Rytwiany. Przybyłych gości powitał dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach - Robert Wyrazik. Następnie głos zabrał  wójt  gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, który wyraził podziękowanie dla organizatorów, jak również Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży za możliwość organizacji wydarzenia w naszej gminie. Następnie z ramienia Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży wystąpił kierownik programu Równać Szanse, pan Artur Łęga. Przybliżył on ideę i zasady, jakimi kieruje się ten program.
            Spotkanie prowadzone metodą world cafe administrowali Magdalena Marynowska przedstawiciel fundacji FARMA oraz Jacek Piwowarski - przedstawiciel fundacji SMK. Pierwsza część spotkania poświęcona była  scharakteryzowaniu zasobów naszej gminy oraz stworzeniu portretu młodego człowieka. Okazało się, że jest bardzo dużo takich zasobów, tylko mały procent młodych ludzi z nich korzysta. Problemem jest też  komunikacja z młodzieżą i tu należy szukać rozwiązań, które będą zadowalające zarówno dla młodzieży, jak i dla organizacji oferujących zajęcia. Druga część spotkania służyła zaprezentowaniu dotychczasowych działań na rzecz młodych w naszej gminie. 

            Wnioski, jakie wypłynęły z obydwu części Forum wskazują, że wiedza nas dorosłych na temat  młodzieży jest dość schematyczna. Wizerunek, jaki młodzi kreują nie zawsze odpowiada prawdzie. W  burzliwej dyskusji  jaka się wywiązała wspólnie ustalono, że konieczne jest wspieranie młodzieży przez dorosłych, inspirowanie ich, a czasem lekkie popychanie do działania - przy jednoczesnym dawaniu im wolnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że  materiały wypracowane na spotkaniu będą stanowiły ciekawą bazę do dalszej diagnozy młodzieży na terenie naszej gminy.  Taka diagnoza jest  bardzo potrzebna, żeby młodych dokładnie poznać i zrozumieć, a w konsekwencji lepiej ich  wspierać.

 

Łucja Różak - Paluch

Forum Lokalne Programu Równać Szanse Otwarcie dla Młodych

Utworzono dnia 10.10.2018, 10:21

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 40

W poprzednim tygodniu: 158

W tym miesiącu: 473

W poprzednim miesiącu: 566

Wszystkich: 55521