Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Noc Świętojańska– święto lata, ognia, wody i miłości.

Utworzono dnia 27.06.2017
Czcionka:

Obchody świętojańskie w Polsce nazywane „Sobótką” lub „Nocą Kupały”, należą do jednych z najciekawszych i najstarszych obrzędów. Zgodnie z tradycją celebrowane są w najkrótszą noc w roku, poprzedzającą dzień patrona św. Jana Chrzciciela, tj. z 23 na 24 czerwca. Swymi korzeniami sięgają pradawnych świąt powitania lata, miłości i płodności, połączonych z obrzędami ognia i wody oraz niezwykłymi praktykami czarodziejskimi. Przeprowadzane w ich trakcie zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Wierzono, że w noc świętojańską całą ziemię przenika jakiś potężny i ożywczy impuls. To magiczne święto przesilenia letniego organizowane corocznie przez Gminne Centrum Kultury odbyło się 24 czerwca w parku przy ruinach zamku w Rytwianach. By tradycji stało się zadość, każda panna powinna uwić wianek, zapalić przy nim   świeczkę i rzucić go na wodę. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Wyplatanie wianków odbywało się pod czujnym okiem animatorek z Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach. Jak nakazuje staropolski zwyczaj robione były z samych naturalnych surowców,  w większości z polnych kwiatów i ziół.

Już po raz trzeci obchody świętojańskie połączone były z uroczystym zakończeniem roku kulturalnego 2016/2017. W słowie skierowanym do publiczności podziękowaliśmy wszystkim, którzy w minionym roku zaangażowali się w rozwój życia kulturalnego w naszej gminie. Na „ręce” instruktorów złożyliśmy gratulacje za cały trud włożony w rozwijanie umiejętności oraz pasji swoich podopiecznych. Naszym wychowankom wręczyliśmy dyplomy oraz pogratulowaliśmy wytrwałości i sukcesów osiągniętych w trakcie całego minionego roku. Zgodnie z programem o 20:00 zaczęły się liczne występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z sekcji tanecznej oraz muzycznej z GCK Rytwiany. Wystąpił zespół „Dęciaki”, solistka Julia Maćkowska oraz duet Julia Zapart z akompaniamentem Kamila Kondka. Główną atrakcją wieczoru był występ zespołu Kamil Kondek & Przyjaciele. Ponadto wszyscy przybyli goście mogli nacieszyć swoje oczy ciekawą wystawą prac plastycznych wykonanych przez dzieci z sekcji „Mały Van Gogh”. Dla najmłodszych uczestników imprezy również nie zabrakło ciekawych atrakcji. Dzieci miały do dyspozycji kącik rysunkowy, malowanie twarzy, różnego rodzaju balony, a także cieszącą się dużą popularnością dmuchaną zjeżdżalnię.                                                                                    

            Około godziny 21.30 przyszedł czas na słodką niespodziankę – smaczny, piękny i duży tort okolicznościowy z okazji siedmiu lat pracy naszej  placówki. Po części artystycznej nadszedł wreszcie czas na ogień i wodę, najważniejsze atrybuty nocy świętojańskiej. Korowód z pochodniami i wiankami zatrzymał się nad stawem, gdzie wianki z płonącymi świeczkami zostały puszczone na wodę.

Jakże gorąca była ta najkrótsza noc w roku, przynosząca nadzieję, szczęście i spełnienie marzeń

 

.                                                                                                                          Justyna Dziewirz

Noc Świętojańska - święto lata, ognia, wody i miłości.

Utworzono dnia 27.06.2017, 13:51

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 70

W poprzednim tygodniu: 91

W tym miesiącu: 271

W poprzednim miesiącu: 1005

Wszystkich: 45505