Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Obchody Święta Niepodległości w Rytwianach

Utworzono dnia 16.11.2017
Czcionka:

11 listopada to dzień, w którym wszędzie tam, gdzie są Polacy obchodzone jest Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli i prześladowań, po długich latach narodowych nieszczęść, nadeszła upragniona chwila, budząca nieopisaną radość Polaków – Niepodległość. Wykorzystując wojenną klęskę mocarstw zaborczych pokazaliśmy całej Europie, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Dziś, od tych wydarzeń minęło 99 lat. Co roku upamiętniając to historyczne wydarzenie, na terenie całego kraju odbywają się patriotyczne uroczystości, które przywołują pamięć o tych, którzy oddali życie w walce o wolną ojczyznę.

            Wzorem poprzednich lat obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Rytwiany rozpoczęły się od złożenia wiązanek pod Pomnikiem Poległych, gdzie wartę honorową wystawili strzelcy z GCK Rytwiany. Z należytym szacunkiem hołd poległym oddali przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz, Sekretarz Gminy pani Marianna Stryszowska, Przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Gwizdowski, dyrektor GCK w Rytwianach pan Robert Wyrazik, radni gminy, przedstawiciele sołectw,  poczty sztandarowe ze szkół z terenu Gminy Rytwiany, Ochotniczej Straży Pożarnej z Rytwian, delegacje ze Stowarzyszenia „Nasze Rytwiany” oraz mieszkańcy gminy.

            Następnie, w intencji Ojczyzny została odprawiona Msza Święta, którą koncelebrował ks. Leszek Pituch. Oprawę muzyczną podczas nabożeństwa zapewnił zespół dęty z Gminnego Centrum Kultury, przygotowany przez pana Andrzeja Stawińskiego. W tym roku rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniliśmy koncertem najpiękniejszych pieśni patriotycznych zaprezentowanym przez zespoły ludowe „Święcicanki”, „Rudzianki” oraz „Sichowianie”. W repertuarze znalazły się utwory, które przez lata kształtowały naszą narodową świadomość, budowały patriotyczne postawy i opiewały chwałę polskiego oręża. Melodie obecne w każdym domu, znane wszystkim niezależnie od daty urodzenia, śpiewane od pokoleń, które na stałe wrosły w serca Polaków. Wspaniałe występy nagradzane gorącymi brawami publiczności, udowodniły jak ważna dla nas jest Ojczyzna i wzajemna integracja.

            Na zakończenie duet Maria Lewaniak – skrzypce oraz Kamil Kondek piano wykonali pieśni religijne i patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność. Pięknie brzmiące utwory prezentowane przez muzyków skłaniały do radości i dumy z Niepodległej Ojczyzny.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                         Anna Woś

 

Obchody Święta Niepodległości w Rytwianach

Utworzono dnia 16.11.2017, 11:49

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 109

W poprzednim tygodniu: 145

W tym miesiącu: 384

W poprzednim miesiącu: 580

Wszystkich: 49935