Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

V Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego

Utworzono dnia 28.01.2019
Czcionka:

Powstanie styczniowe było to największe polskie powstanie, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Udział w nim wzięło około 200 000 ludzi. Powstanie ze względu na znaczną dysproporcję sił stron walczących upadło. 156 rocznica – wybuchu Powstania Styczniowego jest więc doskonałym momentem na przypomnienie tego czym jest Niepodległość, Patriotyzm i Wolność dla naszego narodu. To chwila zadumy i zastanowienia się nad tym jaka jest cena Suwerenności Narodowej.

            Z tej okazji aby godnie uczcić tę rocznicę z inicjatywy Wójta Gminy Rytwiany pana Grzegorza Forkasiewicza oraz Burmistrza Miasta i Gminy Staszów pana Leszka Kopcia 26 stycznia w sobotę, odbył się V Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego. Około dwudziestopięcio kilometrową wędrówkę rozpoczęto w tym roku z Rybnicy do Pałacu „Dzięki” w Wiązownicy Kolonii tam organizatorzy wydarzenia powitali przybyłych gości, podziękowali im za obecność oraz życzyli piechurom szczęśliwej i bezpiecznej dalszej drogi. Nie mogło zabraknąć grupy rekonstrukcji historycznej pod kierunkiem pana Pawła Ciepieli. Członkowie ubrani w stroje powstańców pokrótce przybliżyli zebranym historię potyczek stoczonych na ziemi staszowskiej. Wśród obecnych byli między innymi: Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów pan Leszek Kopeć, Radny Sejmiku Wojewódzkiego pan Paweł Krakowiak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach pan Robert Wyrazik wraz z pracownikami, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rytwianach pani Dorota Gwizdowska, sekcja patriotyczno- historyczna „Strzelcy”, członkowie Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie, pracownicy Nadleśnictwa Staszów.

            Droga Marszu wiodła przez leśne ścieżki lasu golejowskiego. Przy Mogile Powstańców Styczniowych, znajdującej się przy drodze Strzegom- Rytwiany hołd poległym za wolność Ojczyzny złożyły oficjalne delegacje: Wiceminister Sportu i Turystyki pani Anna Krupka, Poseł na Sejm RP pan Marek Kwitek, starosta staszowski pan Józef Żółciak wraz z przewodniczącym Rady Powiatu panem Grzegorzem Rajcą, władze samorządowe Gminy Rytwiany na czele z Wójtem  panem Grzegorzem Forkasiewiczem, władze samorządowe Miasta i Gminy Staszów z Burmistrzem panem Leszkiem Kopciem na czele, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach pan Robert Wyrazik, delegacja Polskich Drużyn Strzeleckich. Następnie historię Powstania Styczniowego przybliżył zaproszony na uroczystości pan Radosław Matusiewicz z Towarzystwa Kościuszkowskiego, przypomniał kilka ciekawostek dotyczących potyczek powstańczych, które miały miejsce na terenie gminy Rytwiany. Po oficjalnych uroczystościach kolumna pieszych przemaszerowała do parku przy ruinach zamku w Rytwianach. Uczestnicy po długiej trasie mogli skosztować gorącej grochówki przygotowanej przez członków Stowarzyszenia „Nasze Rytwiany” pod okiem prezesa pana Jana Godzwona oraz ogrzać się przy ognisku. Udział w tego typu wydarzeniach to dla mieszkańców gminy doskonała forma kultywowania patriotyzmu i uczczenia pamięci o Powstaniu Styczniowym oraz aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

            Serdeczne podziękowania kierujemy dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania Marszu.

Kamila Jaguś

V Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego

Utworzono dnia 28.01.2019, 15:04

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 4

W poprzednim tygodniu: 104

W tym miesiącu: 206

W poprzednim miesiącu: 522

Wszystkich: 58392