Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Noc Świętojańska– święto lata, ognia, wody i miłości.

Utworzono dnia 27.06.2017

Obchody świętojańskie w Polsce nazywane „Sobótką” lub „Nocą Kupały”, należą do jednych z najciekawszych i najstarszych obrzędów. Zgodnie z tradycją celebrowane są w najkrótszą noc w roku, poprzedzającą dzień patrona św. Jana Chrzciciela, tj. z 23 na 24 czerwca. Swymi korzeniami sięgają pradawnych świąt powitania lata, miłości i płodności, połączonych z obrzędami ognia i wody oraz niezwykłymi praktykami czarodziejskimi. Przeprowadzane w ich trakcie zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Wierzono, że w noc świętojańską całą ziemię przenika jakiś potężny i ożywczy impuls. To magiczne święto przesilenia letniego organizowane corocznie przez Gminne Centrum Kultury odbyło się 24 czerwca w parku przy ruinach zamku w Rytwianach. By tradycji stało się zadość, każda panna powinna uwić wianek, zapalić przy nim   świeczkę i rzucić go na wodę. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, prawdopodobnie zostanie ona starą panną.

Wyplatanie wianków odbywało się pod czujnym okiem animatorek z Gminnego Centrum Kultury w Rytwianach. Jak nakazuje staropolski zwyczaj robione były z samych naturalnych surowców,  w większości z polnych kwiatów i ziół...

czytaj dalej na temat: Noc Świętojańska– święto lata, ognia, wody i miłości.

Patronat honorowy

Utworzono dnia 23.06.2017

Miło nam poinformować, że patronat honorowy nad imprezą okolicznościową pn." Noc Świętojańska 2017" , która odbędzie się w dniu 24.06.2017 w parku przy ruinach zamku w Rytwianach objęła Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek.

czytaj dalej na temat: Patronat honorowy

Radosny Dzień Dziecka w GCK

Utworzono dnia 06.06.2017

Dla najmłodszych Dzień Dziecka to jeden z najważniejszych dni w roku. Kojarzy się z uśmiechem, prezentami i czasem spędzonym na beztroskiej zabawie. W dniu 2.06.2017 r. na placu przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Informacji Turystycznej w Rytwianach właśnie z tej okazji odbył się piknik z najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy. Pogoda dopisała i humory także. Impreza rozpoczęła się przywitaniem maluchów i złożeniem życzeń a także wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Na dzieci czekała moc atrakcji : uwielbiana przez nie dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, bańki mydlane, warsztaty plastyczne oraz kolorowe balony. Najmłodsza grupa dzieci świętowanie rozpoczęła od obejrzenia bajki, a starszaki szalały w tym czasie przy muzyce oraz brały udział w zabawach i konkursach przygotowanych specjalnie dla nich. W przerwach nasi milusińscy mogli uzupełnić zapasy energii słodkim poczęstunkiem oraz zimnymi lodami uwielbianymi przez wszystkich. Niepowtarzalna atmosfera, wspaniała zabawa oraz wspólnie spędzony czas sprawiły, że ten wyjątkowy dzień był pełen radości i uśmiechu. Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji tego wydarzenia ....

 

czytaj dalej na temat: Radosny Dzień Dziecka w GCK

Jaskinia Raj, zamek w Chęcinach – wycieczka szlakiem świętokrzyskim

Utworzono dnia 30.05.2017

W niedzielne przedpołudnie 28 maja wraz z mieszkańcami gminy Rytwiany wyruszyliśmy w drogę w Góry Świętokrzyskie. Z wycieczki przywieźliśmy wiele miłych wspomnień i dużo zdjęć. Na początku zwiedziliśmy Jaskinię Raj – jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Po trasie turystycznej oprowadzał nas pan przewodnik, opowiadając o historii jaskini. Jaskinia urzekła nas bogactwem i różnorodnością form naciekowych, często o oryginalnych kształtach, w których każdy z nas widział coś innego. Następnie udaliśmy się na spacer po ruinach zamku w Chęcinach. Wchodząc na dziedziniec zamku przenieśliśmy się do czasów średniowiecza. Z widokowej wieży zamkowej obejrzeliśmy malownicze okolice miasta, bardzo wyraźnie widać było nie tylko najbliższe okolice, ale również budynki oddalonych o kilkanaście kilometrów Kielc. Na koniec po zakupieniu drobnych pamiątek zmęczeni ale zadowoleni całodzienną wyprawą udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

 

 

czytaj dalej na temat: Jaskinia Raj, zamek w Chęcinach – wycieczka szlakiem świętokrzyskim

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Listopad 2017
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 225

W poprzednim tygodniu: 177

W tym miesiącu: 473

W poprzednim miesiącu: 715

Wszystkich: 41208