Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Konferencja "Tradycja to MY"

Utworzono dnia 28.08.2018

W dniu 24 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury odbyła się konferencjapn. „Tradycja to MY” podsumowująca projekt „Dni Dziedzictwa Kultury” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu grantowego pn. „Kultywowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Dorzecze Wisły” . Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

            Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał dyrektor Gminnego Centrum Kultury Robert Wyrazik. Natomiast Wójt Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom  za aktywny udział w projekcie i dobrą współpracę....

 

Kamila Jaguś

czytaj dalej na temat: Konferencja "Tradycja to MY"

Festiwal Kultury Rytwiańskiej

Utworzono dnia 21.08.2018

Tegoroczna uroczystość Święta Plonów w Gminie Rytwiany odbyła się 19 sierpnia pod nazwą „Festiwal Kultury Rytwiańskiej” w ramach projektu „Dni Dziedzictwa Kultury” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu grantowego pn. „Kultywowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze Lokalnej Grupy Działania – Dorzecze Wisły”. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Festiwal był jednym z trzech spójnych ze sobą działań. W ramach projektu „Dni Dziedzictwa Kultury” przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne z mieszkańcami siedmiu miejscowości naszej gminy, warsztaty rękodzieła czyli wyplatania ze słomy oraz warsztaty śpiewacze. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Adam Jarubas, Starosta Powiatowy w Staszowie pan Michał Skotnicki oraz Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz. Natomiast patronat medialny sprawowali:  Tygodnik Nadwiślański, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio Leliwa oraz Radio eM.

            „Festiwal Kultury Rytwiańskiej” rozpoczęła uroczysta Msza Świętą w Kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego, którą odprawił ksiądz proboszcz Leszek Pituch. Po zakończonej eucharystii, barwny korowód wraz z pięknymi dziełami wykonanymi ze słomy przy akompaniamencie kapeli „Nadwiślanie” przemaszerował na stadion sportowy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Starostowie pani Dorota Rugała z Rudy i pan Marek Sadłocha z Kłody przekazali chleb z tegorocznych zbiorów Wójtowi Gminy Rytwiany panu Grzegorzowi Forkasiewiczowi, „aby go dzielił sprawiedliwe przez cały rok”. Następnie z należytym szacunkiem wieńce złożono na specjalnie przygotowanych miejscach w pobliżu sceny...

           

 

 

 

czytaj dalej na temat: Festiwal Kultury Rytwiańskiej

Święto Runa Leśnego 2018

Utworzono dnia 02.08.2018

            „Święto Runa Leśnego” to wydarzenie, które na stałe wpisało się w cykl imprez organizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Rytwianach, stając się tym samym jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych. Festyn letni w Strzegomiu cieszy się niesłabnącym powodzeniem już od wielu lat, podobnie było i w tym roku. Tegoroczne obchody „Święta Runa Leśnego” odbyły się w ostatni weekend lipca.
            W sobotni wieczór, pierwszego dnia imprezy, tłumy rozbawionej młodzieży bawił zespół „Skalars”. Odbyła się również dyskoteka pod gwiazdami. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Adam Jarubas, Starosta Powiatowy w Staszowie pan Michał Skotnicki oraz Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz. Natomiast patronat medialny sprawowali:  Tygodnik Nadwiślański, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio Leliwa oraz Radio eM.
            Niedzielne świętowanie zaczęło się o godzinie 15.00 muzyką na dobry początek. O godzinie 17.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy przez prowadzącą Grażynę Szlęzak – Wójcik oraz Wójta Gminy Rytwiany pana Grzegorza Forkasiewicza, który uroczyście powitał wszystkich zgromadzonych gości.

czytaj dalej na temat: Święto Runa Leśnego 2018

Noc Świętojańska w GCK

Utworzono dnia 29.06.2018

Noc z  23 na 24 czerwca, ze względu na letnie  przesilenie, uznawana była jako fakt niecodzienny – wierzono, iż jest to noc dziwów, niewyjaśnionych zjawisk, tajemnic, złych i magicznych mocy. Ta letnia noc nazywana jest Nocą Świętojańską bądź Sobótką i najprawdopodobniej jest pozostałością zwyczajów związanych z  kultem słońca i wody, znanych wcześniej jako Noc Kupały. Tegoroczne święto przesilenia letniego organizowane przez Gminne Centrum Kultury w Rytwianach odbyło się 23 czerwca. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe impreza została przeniesiona do budynku GCK.  Już po raz kolejny obchody świętojańskie połączone były z uroczystym zakończeniem roku kulturalnego 2017/2018. W słowie skierowanym do publiczności podziękowaliśmy wszystkim, którzy w minionym roku zaangażowali się w rozwój życia kulturalnego w naszej gminie...

czytaj dalej na temat: Noc Świętojańska w GCK

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 18

W poprzednim tygodniu: 139

W tym miesiącu: 982

W poprzednim miesiącu: 715

Wszystkich: 54395